Kiła - Kiła - stadia rozwoju i objawy choroby.

MEDserwis.pl > Kiła >Kiła - stadia rozwoju i objawy choroby.

Kiła - stadia rozwoju i objawy choroby.

Kiła zwana także syfilisem jest to choroba weneryczna przenoszona drogą płciową Jest bakteryjną chorobą zakaźną wywoływaną przez krętka bladego. To ciężka i poważna choroba, która wymaga długiego leczenia. Kiłę można podejrzewać na podstawie wywiadu epidemiologicznego i badania fizykalnego, ale ostateczne rozpoznanie ustala się na podstawie badań laboratoryjnych. Kiła była kiedyś przyczyną wielu zgonów lub znacznego kalectwa. Obecnie gdy jest odpowiednio wcześnie wykryta może być skutecznie leczona za pomocą antybiotyków, jednak w skali makro równie ważne znaczenie w walce z tą chorobą ma nadzór epidemiologiczny i właściwa polityka zdrowotna państwa
Objawy kiły:
Kiła jest na tyle podstępna, że jej wczesne objawy mogą być niezauważalne, wiele osób zainfekowanych krętkiem kiły nie ma żadnych objawów nawet przez kilka lat. A nie podjęcie leczenia tej choroby odpowiednio wcześnie może prowadzić do bardzo poważnych następstw.W przebiegu kiły wyróżnić można zasadniczo 4 stadia: kiłę pierwotną, wtórną, utajoną i późną. Objawy charakterystyczne dla każdego z okresów oraz czas ich wystąpienia.

- kiła pierwotna - bezbolesne, niewielkie owrzodzenie w okolicy narządów płciowych (prącie, pochwa) ale także na języku, wargach lub innych częściach ciała (rzadziej). Z powodu bezbolesności takie owrzodzenie może pozostać niezauważone. Znika ono po kilku tygodniach niezależnie od tego, czy osoba była leczona, czy też nie. Jednak znikniecie owrzodzenia nie oznacza wyleczenia się z kiły! U wielu osób nie poddanych terapii dochodzi do rozwoju dalszych stadiów choroby. Czas wystąpienia objawów w tym stadium to 3- 90 dni od zarażenia (najczęściej ok.3 tygodni).

- kiła wtórna – zakaźna wysypka skórna w postaci plamek i grudek może pojawić się na całym ciele. Najczęściej jest jednak zlokalizowana na wewnętrznej stronie dłoni oraz dolnej powierzchni stóp. Tak jak w przypadku owrzodzenia, objawy te znikają nawet bez podjęcia leczenia. Inne objawy w tym stadium rozwoju kiły to: gorączka, bóle głowy i gardła, zapalenie opon mózgowych, utrata włosów, powiększenie węzłów chłonnych, utrata wagi. Czas wystąpienia objawów w tym stadium to 3-6 tygodni po wystąpieniu owrzodzenia pierwotnego.

- kiła utajona - Chory nie jest zakaźny i nie ma żadnych objawów. Czas wystąpienia tego stadium to ok. rok od zarażenia.

-kiła późna– jest najgroźniejszą z postaci tej choroby. Zarażenie krętkiem i jego rozprzestrzenianie się po organizmie jest wówczas przyczyną licznych uszkodzeń serca, oczu, mózgu i innych części układu nerwowego, kości, stawów, wątroby i wielu innych narządów. Praktycznie każda część ciała może zostać zajęta przez bakterię. Ta postać kiły może doprowadzić do ślepoty, chorób psychicznych i zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń pracy serca, a w rezultacie do zgonu. Czas wystąpienia objawów może to być nawet 30 lat od zarażenia.

Kiła to groźna choroba! Dlatego jeśli masz choć cień podejrzenia, że jesteś zarażony, zgłoś się do najbliższej poradni dermatologiczno-wenerologicznej! Jeśli odbyłeś stosunek płciowy bez prezerwatywy z osobą Ci nieznaną, zgłoś się na badanie niezależnie od tego, czy masz objawy choroby czy nie. Nie potrzebujesz skierowania. W poradniach skórno-wenerologicznych badania na choroby weneryczne są bezpłatne. Możesz je również wykonać anonimowo.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl